Úvod Zlatý stafylokok a nemoci

Zlatý stafylokok a nemoci

Zlatý stafylokok (odborně Staphylococcus aureus) může způsobit různá zánětlivá onemocnění krevního oběhu, kůže a dolních cest dýchacích. Ne příliš časté, ale známé jsou i záněty srdečního svalu nebo trávicího traktu způsobené tímto kokem.

Zlatý stafylokok je koaguláza pozitivní kok a oproti koaguláza negativním kokům (staphylococcus epidermis) může způsobovat velmi závažné zdravotní komplikace jako syndrom toxického šoku, stafylokokové enterotoxikózy, exfoliativní dermatitidy a kožní nekrotické infekce. Toto jsou však velmi ojedinělé případy a klinicky složité i pro odborníky, proto jsou zde zmiňovány jen okrajově.

 

Příčiny zánětů způsobené zlatým stafylokokem jsou podobné jako u ostatních patogenů, které způsobují infekce. Je třeba to chápat způsobem, že mikroflóra, která běžně přežívá na povrchu těla, na sliznicích a uvnitř systémových orgánů je za normálních okolností udržena v určité míře. Ta nezpůsobuje člověku žádné komplikace. Dalo by se říct, že mikroorganismy žijí s lidmi v jakési symbióze. Změna nastane, když je něčím narušen tzv. „normální stav“. Rizika k rozmnožení mikroorganismů způsobujících za určitých podmínek různá onemocnění jsou mnohem větší. Mezi nejčastější patří oslabení jinou nemocí, porušení sliznice či kůže, vystavení se nepříznivým vnějším či vnitřním podmínkám apod.

Zlatý stafylokok a jím způsobené infekce by nebyly takovým problémem, kdyby se tento kok nevyznačoval velkou odolností. Jeho schopnost vytvářet rezistence na různé léky, zejména z řady antibiotik, je pověstná. Mnohdy to připomíná nechvalně známý boj s větrnými mlýny. Čím rychleji vědci z oboru výzkumu léčiv vynalézají nové a účinnější druhy antibiotik, tím rychleji si na ně zlatý stafylokok (i ostatní druhy stafylokoků) zvykají a nereagují na léčbu tak, jak by bylo žádoucí.

Diskuse (209 komentářů)

(13. 12. 2010 18:19) Reagovat
Se zlatým stafylokokem bojujeme od jara, přinesl ho domů muž a postupně jsem ho dostala i já dvě z našich čtyř dětí, nepomáhají antibiotika, nepomáhá autovakcína, muž je celý rozřezaný, my ostatní máme pouze po dvou ranách. Vyzkoušeli jsem už všechno možné, momentálně se věnujeme celkovému zlepšení odolnosti organismu, zlepšením životosprávy, užíváním bylin atd.Podle toho, co jsem četla je klasické léčení na dlouhou dobu a výsledek je nejistý, takže přeji všem, co tím trpí, ať se toho nechtěného návštěvníka brzy zbaví.
(30. 12. 2010 02:28) Reagovat
Pro obnovení buněk je třeba dostatek bílkovin *maso , a bílé pečivo . To obnovuje odumřelé bunky. Nedoporučuje se množství zeleniny , luštěnin. Též se nedoporučuje cca 1 rok výživa tvz.zdravá (zelenina , ovoce , atd..) , doporučuje se výživa všeobecná.
(29. 03. 2011 19:11) Reagovat
Dobrý den,také jsem měla zlatého stafylokoka a to už dvakrát,jednou mi doktor předepsal ATB,to mi pomohlo,jenže já na tu chemii moc nejsem,tak jsem se snažila najít přírodní způsob. Po delším pátrání jsem narazila na rostlinu s názvem Lichořeřišnice větší (v lékárnách lze koupit tinkturu ) a jsem s ní nadmíru spokojená,dáváte si dvakrát denně po 20ti kapkách a za osm dní jdětě na kontrolu a uvidíte ten rozdíl . Přeji hodně štěstí
(14. 05. 2011 20:04) Reagovat
Dobrý den syn má mrsu(stafylokok) v ranách tak se chci zeptat jestli ta lichořeřišnice pomáhá i na to nebo jenom když ho máte v krku tam on ji nemá děkuji
(15. 05. 2011 06:47) Reagovat
Dobrý den, lichořeřišnici jsme užívali jednak orálně a jednak, když se objevila nějaká ranka, tak jsem to tím potírala a pokud nebyla už moc velká a rychlá, dalo se to zastavit. Doktor se tomu sice smál, ale vzhledem k léčebným metodám, které používal on(skalpel) a bezmoci ostatních lékařů(musíme počkat a stále nic neřešící antibiotika),pořád lepší bylinky.
(15. 05. 2011 13:11) Reagovat
Dobrý demn Martino a pomohla vám ta lichořeřišnice
jarmila, (07. 12. 2014 19:17) Reagovat
Po operaci kolene došlo k infakci stafylokokem - ležela jsem na ortopedii v izolaci - příšerné - čekala mne nová operace tzv. laváž a potom dlouhodobá léčba antibiotikem - neloren - na jeho užívání musí být povolení už nevím jaké nemocniční instituce - myslím užívání doma. Nkonec jsem na internetu našla, že tohoto stafylokoka léčí chlad kolem 0 st.C, trvající více než 30 min. Dlouhotrvající zánět skutečně ustoupil - asi po 4 měsících. Zůstala mi však velice oslabená imunita, každé malé zranění hnisá a pod.
(28. 04. 2011 12:17) Reagovat
ahoj,je mi 33 a po porodu trpím pořád nějakými záněty v pochvě,plísně,mykozy a je to už přes rok a nic mi nepomáhá,a furt mám pálení a škrabání,vybrala jsem plno léků na zavádění do pochvy a stejně nic,pořád stěry z pochvy a furt dokola až dnes mi zjistili,že mám zlatého stafylokoka a nasadili atb no atak uvidíme jestli už se toho konečně po víc jak roce zbavím,je to velice nepříjemné to svědění ale nejvíce přes noc,nevím,už co by nato pomohlo.
(31. 08. 2011 19:54) Reagovat
Radka,mam presne ten isty problem, dnes som sa to dozvedela od gynekologa a som z toho velmi nestastna..Som alergicka na penicilinove antibiotika,tak neviem,ako sa ujme liecba..mam nasadeny Medofloxine (ofloxacinum)..budem rada za akekolvek info ohladom tejto choroby,dakujem..
Vendy, (07. 01. 2015 09:14) Reagovat
Chápu vás, měla jsem podobné problémy a také zlatého stafylokoka. Naštěstí mi antibiotika zabraly a od té doby mám pokoj. Tak i snad vám to pomohlo.
(09. 05. 2011 10:51) Reagovat
Dobrý den,již rok mám problém s ušima,mám tam ekzém,po výtěrech zjistili zlatého stafylokoka ale ani po léčbě nic nepomohlo,dnes mi obvodní lékařka udělala výtěry z nosu a krku a v nose ho mám také a v nějaké velké míře tak ATB,může to souviset s ušima??dcera chodí do školky tak mám pocit jestli to memám od ní,tak doufám že to zabere jsem už dost neštěstná
(11. 10. 2011 13:02) Reagovat
Tak to, že jsem si myslela že mám asi 8let v krku streptokoka jsem si toho vědoma. Projevoval se nepravidelně na základě imunity, když na mě něco leze, že citím v krku čep na mandli (zapáchající hnis) který se tam sám nějak hromadí, zlobil na pravé mandli, nikdy nebyl přeléčen a gynekolog zjistil pouze ze stěrů a dal na to entizol pro mě i partnera (henitální i polykací). Vzhledem k tomu, že se začal objevovat častěji od doby, kdy jsem přestala hodně cvičit a sportovat a teď to šlo i na levou mandli, tak jsem hnis vydolovala z krku sama a nechala poslat přes gynekologa na rozbor a zjistil zlatýho stafylokoka.Když to tak čtu, docela hrůza, nechápu to, nic o tom nevím, snad to přeléčím a co víc se bojím, snad můj partner nebude poznamenán na vždy. Předpokládám, že se to přenáší slinama, orálním stykem?
(19. 04. 2012 18:34) Reagovat
ahoj mám 14 rokov a stafylokoka mám od narodenia bohužial som to zistila až teraz a chcela som sa spytať čo je to ten stafylokok lebo článku nerozumiem tak sa niekto ozvyte a dakujem ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Stafylokok.cz
Kontakty