Stafylokok
Zánětlivých onemocnění je mnoho, některá jsou odlišná, jiná mají podobné příznaky. Co je různorodé, jsou původci těchto onemocnění. Obecně se dají rozdělit na viry a bakterie. Ty se pak dále dělí na různé druhy a kmeny, takže diagnostikovat o jakou se konkrétně jedná nemoc a co ji způsobilo, je velmi obtížné.
Jedním z původců různých infekcí je bakterie stafylokokus.
Stafylokok, co to vlastně je?
Název stafylokok vychází z řeckého slova „staphyle“, což znamená hrozen a „kok“ jako kulatý. Takto byl pojmenován kvůli uspořádání, ve kterém je možné jej při mikroskopickém pozorování najít (kuličky bakterií v hroznu). Jde tedy o charakteristické uspořádání bakterií z rodu stafylokoků. Bakterie jsou grampozitivní, ale nevytváří spóry.
Rod stafylokoků je velmi početný, zahrnuje v současné době 31 známých druhů, z nichž většina je pro člověka neškodná. Přežívají na kůži a ve sliznicích, kde jsou součástí přirozené mikroflóry člověka nebo zvířat. Stafylokoky jsou mikroskopické nepohyblivé koky, které jsou poměrně odolné proti vlivům okolí (nízká i velmi vysoká teplota). Optimální teplota pro jejich množení je kolem 37°C.
Podle produkce koagulázy, enzymu, který mění fibrinogen na fibrin, se rod rozlišuje na dvě velké skupiny: koaguláza pozitivní a koaguláza negativní stafylokoky. Nejznámějšími a z pohledu možného vzniku nemocí nejzávažnějšími stafylokoky jsou:
- Staphylococcus aureus
- Staphylococcus epidermidis